Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Příliš mnoho hraček poškozuje psychiku dítěte a vyvolává poruchu pozornosti

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

8. 12. 2017 | Děti a rodina

Po celé generace si rodiče stěžují, že jejich děti mají příliš mnoho hraček a že oni sami si museli pohrát s mnohem omezenějším výběrem. Jenže sami rodičové jsou těmi, kdo pak svá dítka zahlcují hromadou zbytečností. A vědci z Ohia jim k tomu mohou říct jediné, že tím psychologickému vývoji svých ratolestí vážně škodí. Nadbytek hraček totiž podporuje poruchu pozornosti a neschopnost prožívat naplno kvalitní čas.

Čím méně hraček dítě má, tím se naopak u něj lépe rozvíjí tvořivost. Pokud nemá dítě dostatek hraček a má omezený výběr, touží více po interakci s jinými dětmi a je sociálně zdatnější. S menším počtem hraček pak děti vymýšlejí více způsobů jejich využití a jejich hra je delší a pestřejší.

Tato studie se snažila určit, zda počet hraček v životním prostoru dětí ovlivňuje kvalitu jejich hry… Výsledky naznačují, že hojnost hraček příliš rozptyluje… s menším počtem hraček si děti hrají déle a více se zaměřují na hru, která je kreativnější,“ tvrdí doktorka Carly Dauch z University of Toledo v Ohiu.

Nebezpečná motivace

Spousta rodičů navíc používá hračky a nejrůznější další dárky k motivaci svých dětí. A ani s tímto postupem odborníci na dětskou psychiku tak docela nesouhlasí.

„Děti, které dostávají hodně materiálních odměn od rodičů, se budou i v dospělosti odměňovat materiálně, což může být problematické. Když děti pomocí dárku chválíte za něco, že třeba uspěly ve fotbale či dostaly jedničku ve škole, když jim dáváte dárky jako způsob projevu citu a když je trestáte tím, že jim věci berete, třeba oblíbenou hračku či hru, to vše vede k velkému materialismu u dětí v dospělosti,“ tvrdí doktorka Marsha Richins z Chicaga.

Děti, které dostávají odměnu a pochvalu ve formě materiálních věcí (hmotných dárků), používají vlastnictví věcí jako definici sebe sama, pak mají tendenci hromadit věci, aby se samy posílily. To jsou vše základní principy materialismu.

Nejhorší situace podle Richins nastává, když nemají rodiče na děti čas a řeší svůj pocit provinění – že se nevěnují dostatečně potomkům – nákupem dárků a věcí. Dítě to silně vnímá, psychicky strádá a budujeme si v mozkovém centru odměny silnou závislost na hmotných věcech. Jenže věci jako takové ukojí centrum odměny pouze jednorázově. Materialista tak neustále touží po nových a nových věcech, pořád je hromadí, žene se za penězi a nákupy, ale jakmile jednu věc má, centrum odměny žádá další. Neboť uspokojení se pojí především s momentem nabytí věci.

Vánoční předsevzetí, která vám pomohou se z toho shonu ne...

Smažené hráškové placičky

Smažené hráškové placičky

14 hlasů
45min 746 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Plenky, co rozmazlují dětskou pokožku i přírodu

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Plenky, co rozmazlují dětsk...

Když kojení miminku nestačí, aneb zavádíme první náhradní mléčnou výživu

Když kojení miminku nestačí, aneb zavádíme prvn...

TESTOVÁNÍ: Zmírněte projevy potravinových alergií

TESTOVÁNÍ: Zmírněte projevy potravinových alergií

Luxusní designové radiátory z Francie

Luxusní designové radiátory z Francie

Ušetřete nervy i energii při žehlení. Stačí vsadit na správného pomocníka

Ušetřete nervy i energii při žehlení. Stačí vsa...

Zavzpomínejte na léto díky lahodným smoothie. Zlepší náladu a doplní vitaminy

Zavzpomínejte na léto díky lahodným smoothie. Z...

Tip na večeři

Bramboračka se sýrem

15 hlasů
30min 798kJ 35 Kč

Bramboračka je polévka, kterou bez problémů uvaříte je...

Zelí s mletým masem

17 hlasů
45min 764kJ 132 Kč

Mleté maso dušené se zelím z jedné pánve.

Poradny

Mohu během RD nastoupit k jinému zaměstnavateli?

Dobrý den, Pavlíno, při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat bez omezení. Může... Více

Jak mám odstranit příjmení ze svého dotazu?

Dobrý den, Michaelo, Vaše příjmení z dotazu bohužel odstranit nedokážu, zkuste se, prosím, obrát... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden nepůjde prakticky nic podle vašich představ a plánů. Ještě než začnete propadat panice a zoufalství, uvědomte si, že to nutně nemusí znamenat neúspěch či důvod k rozčarování! Někdy se zkrátka věci vyvíjejí vlastním směrem, nezávisle na v...

Více